Hong Kong Listed Company (Listed Code : 8242)
About Us
The Board of Directors

Board of Directors

Mr. Zhang Qing
Executive Director and Chairman


Mr. Gan Lin

Executive Director and Chief Executive Officer


Ms. Li Nian

Executive Director and Compliance Officer


Mr. Yu Kwan Tseung Alvin

Executive Director


Mr. Wong Kong

Executive Director


Mr. Leung Tak Chee Frankie
Independent Non-Executive Director


Mr. Chiu Yu Wang
Independent Non-Executive Director


Dr. Gao Jinkang
Independent Non-Executive Director





Mr. Zhang Qing (‘‘Mr. Zhang’’), aged 51, is an executive Director and Chairman of the Board of the Company from 1 July 2014 and has been the compliance officer of the Company since 30 April 2015. He has been an investor relations officer of the Company since 18 March 2014. He was appointed as the chief executive officer of the Company with effect from 22 May 2019. Mr. Zhang is also a director of the certain subsidiaries of the Company. Mr. Zhang obtained a bachelor’s degree in economics from Guangzhou Institute of Foreign Trade*(廣州對外貿易學院)(currently known as Guangdong University of Foreign Studies(廣東外語外貿大學)) in the People’s Republic of China in July 1991 and further obtained a master’s degree in business administration from San Diego State University in the United States in December 1998. From July 1991 to July 1996, he worked as the foreign sales staff of China National Light Industrial Products Import & Export Corporation*. From February 2000 to November 2003, Mr. Zhang worked as the manager of investment department of Sichuan Harmony Enterprises (Group) Limited*. From July 2006 to February 2013, he worked as the investment manager of Canada Shenghe Investment Inc. Besides, Mr. Zhang acted as the director of Sichuan Harmony Enterprises (Group) Limited* during the period from 8 March 2011 to 12 September 2013. Mr. Zhang is a brother-in-law of Mr. Lau Mo, an executive Diector and  a substantial Shareholder of the Company (as defined in the GEM Listing Rules).

The English translation of names or any descriptions in Chinese which are marked with "*" is for identification purpose only.


Mr. Gan Lin (‘‘Mr. Gan’’), aged 41, is an executive Director and Chief Executive Officer of the Company from 22 January 2020. He has solid experience in strategic planning, corporate finance and financial management in the People’s Republic of China (the “PRC”). Mr. Gan graduated with a bachelor’s degree in logistics management in June 2001 from Beijing Technology and Business University (formerly known as Beijing Institute of Business) in the PRC. Prior to joining the Company, Mr. Gan served as a general manager of the capital operation and management centre at China City Property Management Company Limited* (中城建物業管理有限公司)from February 2014 to March 2016. From August 2006 to February 2014, Mr. Gan had served senior management positions in various corporations and financial institutions, including Mocon Inc., Roampond International Group Co., Limited and Guosen Securities.


The English translation of names or any descriptions in Chinese which are marked with “*” is for identification purpose only.


Ms. Li Nian (‘‘Ms. Li’’), aged 34, was appointed as an executive Director 25 March 2020 and was appointed as a director of one subsidiary, namely Easy Loan Finance Limited. Ms. Li has solid experience in banking, corporate finance and financial management in the PRC. Ms. Li graduated with a bachelor’s degree in Japanese in July 2009 from Sichuan Foreign Language University and a master degree in Accounting in December 2013 from Southern University of Finance and Economics in the PRC. Prior to joining the Company, Ms. Li served as a general manager of a property management company in Chengdu, the PRC since September 2016. From July 2008 to May 2016, Ms. Li had served management positions in various financial institutions, including Royal Bank of Scotland and Minsheng Bank.


Mr. Yu Kwan Tseung Alvin (‘‘Mr. Yu’’), aged 44, holds a degree of science, accounting and finance from University of Maryland, the United States of America (“USA”) and is a member of the American Institute of Certified Public Accountants. He has around 20 years of experience in the financial and accounting industry. Prior to joining the Group, he had held managerial and financial executive positions in various companies and financial institutions in Hong Kong and USA.


Mr. Wong Kong ('Mr. Wong), aged 43, holds a master of business administration from University of Manchester, the United Kingdom and the degree of bachelor of science from the Walter A. HAAS School of Business, University of California, the United States of America. He has about 20 years of experience in the financial industry. Prior to joining the Group, he had held managerial and financial executive positions in various listed companies and financial institutions in Hong Kong.


Mr. Leung Tak Chee Frankie
(‘‘Mr. Leung’’), aged 47, holds a Bachelor Degree in Commerce from the University of Adelaide, Australia. He is a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and CPA Australia. He has held managerial and financial executive positions in various listed companies and financial institutions in Hong Kong. He has more than 20 years of experience in financial management, taxation, and corporate finance. Mr. Leung currently serves as a Chief Financial Officer and Company Secretary of Forebase International Holdings Limited (stock code: 2310), the shares of which is listed on the Main Board of the Stock Exchange of Hong Kong Limited (the “Stock Exchange”).

Mr. Chiu Yu Wang (‘‘Mr. Chiu’’), aged 62, was appointed as an independent non-executive Director of the Company on 17 February 2014. He obtained a certificate in Business Studies (Banking) from Lee Wai Lee Technical Institute of the Vocational Training Council Hong Kong in August 1983. He has over 20 years of marketing experience in banking industry. Since May 2010, Mr. Chiu has become a shareholder and a director of Sparkle Well Environmental Lighting Company Limited, which is principally engaged in trading of environmental lighting products.


Dr. Gao Jinkang (‘‘Dr. Gao’’), aged 58, was appointed as an independent non-executive Director of the Company on 3 May 2019. Dr. Gao has over 33 years of experience in the legal field in the People’s Republic of China (the “PRC”). Dr. Gao joined Southwestern University of Finance and Economics in the PRC in July 1985, where he has successively served as an assistant lecturer, lecturer, vice professor and is currently serving as a professor. Dr. Gao also held the positions of deputy head of the faculty of law from March 1994 to May 2000, head of the faculty of law from May 2000 to October 2001, and dean of the school of law from October 2001 to August 2018 at Southwestern University of Finance and Economics. Dr. Gao obtained a bachelor’s degree in law from Southwest College of Political Science and Law*(西南政法學院)(currently known as Southwest University of Political Science and Law) in the PRC in July 1985. Dr. Gao received from Southwestern University of Finance and Economics a master’s degree in economics in June 1995 and graduated with a doctoral degree in political economy in September 2002. Dr. Gao has been appointed a member of the Advisory Committee in Professional Legal Teaching in Higher Education*(高等學校法學類專業教學指導委員會)of the Ministry of Education of the PRC in October 2018 for a term of four years. He is also a member of council of the China Law Society*(中國法學會)and an arbitrator of the China International Economic and Trade Arbitration Commission.